IRT – patogesniam Pažagienių bendruomenės narių gyvenimui

Kad kompiuteriu gebėtų naudotis kiekvienas bendruomenės narys! Šiuolaikinis šūkis, labai tinkantis Panevėžio rajono kaimo bendruomenei „Pažagieniai“.

Atsiradus skaitmeninėms technologijoms visi turi daugiau ar mažiau mokėti jomis naudotis. Kai kurie žmonės mokytis labai nori, o kiti yra labiau priversti gyvenimo. Juk skaitmeninės technologijos reikalingos visur – ir norint pas gydytoją užsiregistruoti, ir  „Facebook“ ar elektronine bankininkyste naudotis, ir prekes internetu užsisakyti.

Projekte „Prisijungusi Lietuva“ dalyvaujančios gyvenamosios vietos bendruomenės buvo kviečiamos teikti savo projektus, padėsiančius bendruomenėms plėtoti veiklą naudojant informacines technologijas. Projektų idėjos įgyvendinamos per 6 mėnesius. Laukiamas konkurso rezultatas – įvairias bendruomenių veiklas įgalinti elektroninėje erdvėje, sudarant geresnes bei patogesnes sąlygas bendrauti, mokytis ar imtis verslo. Konkurso iniciatorius – projektas „Prisijungusi Lietuva“: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“, konkurso rengėjai – VšĮ „Baltijos edukacinių technologijų institutas“ ir „Nacionalinė distancinio mokymo asociacija“.

Mūsų bendruomenė pateikė projektą ir patekome į laimėtojų sąrašą.

Pažagieniai – priemiestinė gyvenvietė, kurioje yra 20 daugiabučių namų. Viena iš bendruomenės narių skaitmeninės atskirties priežasčių yra nebuvimas bendruomenės teritorijoje bibliotekos. Tai lemia bendruomenės narių ne itin aktyvų dalyvavimą bibliotekose organizuojamuose mokymuose.

Pažagienių kaimo bendruomenėje registruoti 175 nariai. Jų amžius ir poreikiai labai skirtingi, ženkliai skiriasi ir gebėjimai. Šio projekto tikslas – suteikti ir gilinti žinias apie valstybinių institucijų suteikiamas skaitmenines aplinkas (turto deklaravimui, mokesčių mokėjimui, registracijai pas gydytoją ir pan.) bei patogesniam gyvenimui, skaitmeninių kompetencijų praplėtimui, bendravimui, informacijos ieškojimui (el. parduotuvės, Facebook ir pan.), sudaryti sąlygas bendruomenės nariams mokytis naudotis kompiuteriu. Galimybė gauti individualias konsultacijas prie savo namų, iš savo bendruomenės žmonių, skatintų domėtis IRT, naudotis internetu tuos, kurie vis dar delsia tai daryti, mažintų skaitmeninę atskirtį. Jaunesniems bendruomenės nariams pakviestas bibliotekos atstovas pristatytų el. knygas bei audio biblioteką. Kiekvieną mėnesį vyktų 1-2 teminiai mokymai bendruomenės patalpoje. Ne mokymų dienomis individualias konsultacijas pagal susitarimą teiktų Pažagienių kaimo bendruomenės patalpose bendruomenės valdybos nariai.

Džiaugiamės galėdami ne tik konsultuoti savo bendruomenės narius, bet ir padėti kolegoms.  Lepšių kaimo bendruomenės pirmininkui Ritui Tamašui padėjome ne tik deklaruoti pajamas, bet ir Registrų centrui pateikti bendruomenės finansines ir veiklos ataskaitas, padėjome parengti projektą, skirtą Lepšių kaimo bendruomenės 1-erių metų sukaktuvėms.

Papildžius Pažagienių kaimo bendruomenės svetainę Forumu ir registracija į „Mobilų SPA“, bei išmokius vyresnio amžiaus žmones naudotis interneto galimybėmis, bendruomenės nariai turėtų didesnę galimybę spręsti problemas, bendrauti, padėti vieni kitiems.

Didžiulė bendruomenės problema – buitinės ir stambiagabaritės atliekos. Forumo temos „Naujienos“ ir / ar „Rūšiuoju“ pagalba būtų mokoma ir skatinama rūšiuoti atliekas bei nebūti abejingiems pastebėjus šiukšlintojus, o juos viešinant, mažės šiukšlių krūvos prie konteinerių, gyvenvietė taps tvarkingesnė.

Pažagienių kaimo bendruomenė vykdo projektą „Mobilus SPA“, t. y.  teikia termomasažinių lovų nuomos bei masažų paslaugas. Forumo temoje „Mobilus SPA“ būtų galima dalintis atsiliepimais apie sveikatinimąsi ir masažų naudą. Sukūrus registracijos funkciją bendruomenės puslapyje, būtų patogu rezervuoti laiką termomasažinių įrenginių nuomai ar masažams.

Forumo temoje „Skelbimai“, būtų galimybė bendruomenės nariams parduoti savo užaugintas daržoves, rankdarbius, prieskonius, vaistažoles ir pan. Pagal poreikius temų sąrašas būtų plečiamas (klausimai, patarimai ir k t.).

Darbai pradėti, nors rengiant projektą nebuvo įmanoma numatyti karantino, todėl po jo paskelbimo dalis planuotų veiklų nebuvo įgyvendintos. Viena tokių – bendruomenės renginys, kurio metu turėjo būti pristatytas projektas, jo eiga, rezultatai. Nepaisant to, tikimės, kad projekto darbus įgyvendinsime laiku.

Kad kompiuteriu gebėtų naudotis kiekvienas bendruomenės narys!

Dalintis: